Skip to content

YÜKLEME SERTİFİKASI NEDİR?

YÜKLEME SERTİFİKASI NEDİR?

Afrika yükleme belgeleri (ECTN/BESC/BSC/ENS), bu bölgeye yapılan yüklemelerde temin edilmesi zorunlu olan elektronik bir sertifikadır. İhracatçı veya nakliyeci firmalar, ülkelerinde bulunan ve bu sertifikaları hazırlamakla yetkilendirilmiş olan acente ile irtibata geçerek ilgili sertifikaları temin edebilirler.

Kısaltmaların tümü kargo takip sertifikalarını temsil etmektedir.İsimler ve kısaltmalar ülkelere göre değişiklik gösterir.

Belgelerin çıkartılması zorunlu olup ,ilgili ülkelerin çıkarmış olduğu yasalarla teminat altına alınmıştır Eğer sertifika temin edilmezse alıcı, ürünleri limandan çekemez. Sertifika ücretine ek olarak söz konusu ülkenin belirlemiş olduğu para cezaları ödendikten sonra ancak ürünlerin limandan çekilebilmesi mümkün olur.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Başvurular; konşimento, fatura, beyanname ve menşe şahadetnamesi gibi çeşitli ihracat evraklarının mail yoluyla gönderilmesi ile yapılır. Sertifika taslağı hazırlandıktan sonra onayınıza sunulur. Daha sonra sistem üzerinde onay işlemi tamamlandıktan sonra onaylı evrağı alıcınızla yine mail yoluyla paylaşabilirsiniz. Angola CNCA sertifikası haricinde diğer tüm evraklar elektronik evraktır.

YÜKLEME SERTİFİKASI