Skip to content

YÜKLEME SERTİFİKASI NEDİR?

YÜKLEME SERTİFİKASI NEDİR?

Afrika yükleme belgeleri (ARCCLA, BESC, BIETC, BSC, ECTN, ENS, FERI ), bu bölgeye yapılan yüklemelerde temin edilmesi zorunlu olan elektronik sertifikalardır. İhracatçı veya nakliyeci firmalar, ülkelerinde bulunan ve bu sertifikaları hazırlamakla yetkilendirilmiş olan acente ile irtibata geçerek ilgili sertifikaları temin edebilirler.

Kısaltmaların tümü kargo takip sertifikalarını temsil etmektedir. İsimler ve kısaltmalar ülkelere göre değişiklik gösterir.

Bu belgelerin çıkartılması zorunludur ve ilgili ülkelerin çıkarmış olduğu yasalarla teminat altına
alınmıştır. Eğer sertifika temin edilmezse alıcı ürünleri limandan çekemez. Sertifika ücretine ek olarak, ancak söz konusu ülkenin belirlemiş olduğu para cezaları ödendikten sonra ürünlerin limandan çekilebilmesi mümkün olur.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Başvurular; konşimento, fatura, beyanname ve menşei şahadetnamesi gibi çeşitli ihracat evraklarının mail yoluyla gönderilmesi ile yapılır. Sertifika taslağı hazırlandıktan sonra onayınıza sunulur. Daha sonra sistem üzerinde onay işlemi tamamlandıktan sonra onaylı evrakı alıcınızla yine mail yoluyla paylaşabilirsiniz.