Skip to content

GOEIC

GOEIC NEDİR?

Mısır’a ihraç edilen belirli ürünler için Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Üretici Kayıt Sistemi” uygulaması başlatılmıştır. İlk olarak 31.12.2015 tarihinde duyurulmuş olan ve 16.01.2016 tarihinde alınan yeni bir karar ile güncellenen söz konusu uygulamanın 16 Mart 2016 tarihinden itibaren uygulanmasına başlanmıştır.

Söz konusu uygulamaya göre;

  • Mısır’a mal ihraç eden ülke üreticilerinin veya ticari marka sahiplerinin, Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi – GOEIC’e kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
  • Sisteme kayıtlı fabrikalarda üretilmemiş veya sisteme kayıtlı ticari marka sahibi firmalardan ithal edilmemiş ürünlerin, Mısır iç piyasasına girişine izin verilmeyecektir.
  • Kayıt sistemi sadece fabrikaları veya başka fabrikalara üretim yaptıran ticari marka sahibi firmaları kapsamaktadır. Dolayısıyla sadece alım-satım ile uğraşan ve ticari markaları bulunmayan dış ticaret firmaları kayıt yaptıramayacaktır. Bu firmaların Mısır’a ihracat yapabilmeleri için ürünleri aldıkları üreticilerin sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

GOEIC hakkında detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.