Skip to content

Fildişi BSC Sertifikası Nedir?

BSC, Fildişi Sahilleri’ne yapılan tüm gönderiler için zorunlu bir yükleme belgesidir. Abidjan, Baobab Deniz Terminali, Sasandra limanı, San Pedro kısaca Fildişi Sahileri’ndeki tüm limanlar için geçerlidir. Sertifika adı; İngilizce’de CTN, Fransızca’da BSC olarak geçer. Ivorian Customs Officials tarafından 2005 yılında bir yönetmelik olarak belirlenmiştir. BSC belgesi alınmadan yapılan sevkiyatlarda para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. Fildişi Sahili Gümrüğü yönetmeliğine göre, Fildişi Sahili’ne giden tüm yüklere, gemi limana varmadan beş gün önce doğrulanması gereken bir BSC sertifikası eşlik etmelidir. BSC’siz veya BSC’de yanlış bilgi ile gelen gönderiler, Ivorian Customs Officials tarafından belirlenecek olan düzenleme ücreti ile birlikte sertifika bedeli üzerinden iki kez ücretlendirilir.

PROSEDÜR

Bu yasaya göre, yurt dışından satın alınan ve ticari, ticari, bazı durumlarda diplomatik ve kişisel amaçlarla taşınan her kargo, BSC – Bordereau de Suivi des Cargaisons adlı bir Yükleme Sertifikası gerektirmektedir. Limana varmadan original BSC sertifikanızı temin etmeniz gerekir.

SÜREÇ

Yükleme sonrası evraklarınız tarafımıza ilettikten sonra önden konşimentonuza yazdırmanız için BSC numaranız iletilir. BSC numarası konşimentoya eklendikten sonra BSC sistem girişiniz tarafımızca gerçekleştirilir. Önden taslak paylaşımı olmaz, ödeme ve evrakların tamamlanmasının ardından original sertifikanız tarafınıza iletilir. Konteyner adet ve sayısına göre ücretlendirmeniz sağlanacaktır. Sertifikalar elektronik imzalı PDF formatı olarak mail üzerinden tarafınıza iletilir. Başvuru evrakları ve ücret bilgisi için ASTERION GÖZETİM ile mail ve telefon yoluyla iletişime geçin.