Skip to content

Yükleme Sertifikası ECTN, BSC Nedir?

Ülkemizde olduğu gibi diğer tüm ülkelerde yapılan ihracatları kontrol etmek ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için, yükleme sertifikası talep edilmektedir. Bu belgenin olmaması durumunda işlemler yapılmamakla birlikte aynı zamanda ithal edilen ürünlerin limanda kalması da söz konusu olacaktır. İhracatçı ya da nakliyeci firmalar bu belgeleri temin etmeden herhangi bir şekilde işlemlerini gerçekleştiremezler.

ECTN, BSC Sertifikası Nedir?

ECTN, BSC sertifikası, Afrika ülkeleri için kullanılan elektronik bir evrak olarak kabul edilebilir. Bu evrak sayesinde her kargoya özel olarak bir takip numarası oluşturulmakta ve bu sayede kargonun takibi sağlanmaktadır. Afrika ülkeleri ile gerçekleştirilen ticaretin trafiğini ve takibini sağlayan ve bunu kayıt altına almaya yarayan bir uygulamadır. Burada kullanılan isimler ve kısaltmalar aynı zamanda ülkelere göre farklılıklar göstermektedir.

ECTN, BSC Sertifikası Zorunlu Mu?

Afrika ülkeleri ile gerçekleştirilen herhangi bir ticaretin devletler tarafından kabul edilebilmesi ve limanlarda herhangi bir takılma olmadan işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ECTN, BSC sertifikasının olması zorunludur. Bu belgenin olmaması durumunda ticaretin yapılamayacağını kesin olarak söyleyebiliriz. Ayrıca sertifika olamamasından dolayı limanda bekletilen malı ancak sertifika çıkartılmasından sonra çekebilmek mümkün olacaktır. Tabi bu durumda hem sertifika çıkarmak hem de ilgili ülkenin bu konuda uygulamakta olduğu ceza tutarına ödemek durumunda kalmanız söz konusu olacaktır.

ECTN, BSC Sertifikası Hangi Ülkeler İçin Gereklidir?

ECTN, BSC sertifikası Afrika ülkeleri ile gerçekleştirilen ticaretler sırasında istenen ve olması zorunlu olan bir evraktır. Senegal, Fildişi, Madagaskar, Gine Konakry, Togo, Liberya, Nijer, Gine Bissau, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerle yapılan ihracatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. 

Başvuruyu Kimler Yapabilir?

Sertifika almak ve bu sertifikayı ihracat sırasında kullanmak zorunlu oluğundan dolayı özellikle üzerinde durulması ve temin edilmesi gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Sertifika için ihracatı gerçekleştiren firma ya da nakliyeci firma gerekli başvuruyu tarafımıza yapmalıdır. Bu başvuru esnasında istenen evraklar mail yoluyla gönderilmekte ve bunun ardından elektronik sertifika çıkarılmaktadır. Detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.